Humanitární jednotka

Humanitární jednotky ČČK jsou naším hlavním nástrojem programu připravenosti na katastrofy. Tento  systém byl po roce 2000 vybudován v úzké spolupráci s Německým červeným křížem, který má na tomto poli bohaté zkušenosti.

Při tvorbě struktury Humanitárních jednotek ČČK jsme vycházeli ze světových statistik, z nichž vyplývá, že při katastrofách velkého rozsahu nalezneme na místě neštěstí:

40 % lehce zraněných

20 % těžce zraněných

40 % nezraněných

O těžce zraněné se postarají v rámci IZS v ČR profesionální složky. Druhosledové jednotky, tedy i  Humanitární jednotky ČČK, jsou zaměřeny na lehce zraněné a nezraněné osoby, což dohromady představuje více než polovinu všech postižených.

Humanitární jednotky se zřizují na úrovní Oblastních spolků ČČK. Centrálně je zřízen Ústřední krizový tým ČČK.

Struktura Humanitární jednotky ČČK

Členem humanitární jednotky ČČK může být člen ČČK, kolektivní člen ČČK či dobrovolník ČČK starší 18 let splňující kvalifikační předpoklady. Podmínkou je rovněž dobrý zdravotní stav, fyzická a psychická odolnost a schopnost účastnit se práce Humanitární jednotky ČČK v jakoukoliv dobu (souhlas zaměstnavatele).

Činnost v Humanitární jednotce ČČK je dobrovolná a její členové jí vykonávají mimo svá občanská povolání. Členové musí zvládnout dovednosti jako poskytnutí první pomoci nebo psychosociální pomoci a nadále poskytování humanitární pomoci.

Velitel Humanitární jednotky ČČK Most:  Jakub Hrabal

Členové jsou dle svých znalostí a dovedností zařazeni do následujících sekcí:

Zdravotnická sekce

Poskytuje zdravotnickou pomoc a ošetřovatelskou péči o postižené

Humanitární sekce

Poskytuje zejména základní humanitární péči o postižené osoby, monitoring situace, sběr a distribuci humanitární pomoci.

Chcete se připojit do našeho týmu? Kontaktujte nás.

Jakub Strnad, zástupce velitele HJ ČČK Most

Email: jakubstrnad@cckmost.cz

Přejít nahoru